Blog i kotach ;3

Blog i kotach ;3

poniedziałek, 19 maja 2014

Koty w Egipcie

Hejoooooo! Dzisiaj o BARDZO znanych Kotach Egipskich. Dzisiaj napiszę o życiu kotów w Starożytnym Egipcie i dlaczego to właśnie koty są tam czczone!?

W Starożytnym Egipcie, koty były istotami czczonymi, wywyższanymi i podziwianymi. Jeśli ktokolwiek zabił kota skazywany był na śmierć. Dlaczego koty były czczone? To proste - chroniły one zboża przed szkodnikami (np. myszami). A przecież Egipt uznaje się za kraj zbóż!

Koty z kultury egipskiej miały znaczenie symboliczne i religijne. Koty często rzeźbiono, a do tego na rzeźby zakładało się biżuterie i pozłacało. Czasami koty były wymieniane w rzymskich mitologiach. Nazywane były po prostu miu.

W Egipcie koty zostały udomowione 3500 lat p.n.e. Kot afrykański stał się wtedy kotem egipskim. Wtedy także zapoczątkowało kultu bogini Bast (inaczej Bastet). Była ona przedstawiana w postaci kocicy lub kobiety z głową kotki. Bast to bogini miłości, płodności, domu, macierzyństwa, muzyki i tańca oraz wszystkiego co kojarzy się ze szczęściem. Imię Bast tłumaczy się jako ta, która drapie. Inne imiona bogini to: Ubasti, Ba en Aset, Pasht. Słowo kot w wielu językach brzmi podobnie, ale wywodzi się od egpiskiego słowa utchat.

W Starożytnym Egipcie koty były kojarzone ze słońcem. Egipcjanie byli przekonani że po zmierzchu bóg Słońca (Ra) pędzi w swojej łodzi. Bóg Ra był zagrożony napaścią złych duchów. Broniły go lwy których oczy lśniły i miały przywoływać dzień.

Główne cechy kotów czczonych w Egipcie to: męstwo, siła i aktywność. Są to trzy cechy faraonów. Jako bogini Słońca, Bastet była przedstawiana z bogiem Re jako jego córka lub żona. Choć Bastet była boginią radości i miłości, to potrafiła być bardzo drapieżna.

Podobno kiedyś w Egipcie wybuchł wielki pożar, ludzie troszczyli się bardziej o swoje koty niż o swój cały majątek. Właściciele kota który zginął w płomieniach bardzo opłakiwali stratę. Jeśli kot zmarł śmiercią naturalną właściciele w znak żałoby golili sobie brwi. Zmarłe koty transportowano do świątyni Bubastis. Gdzie były gdzie były balsamowane, a następnie odbywał sie uroczysty pogrzeb.

Kult Bastet zaniknął w ok. 350 r. p.n.e. Jego kompletny koniec wyznaczony jest w 390 r. n.e. - wtedy to właśnie rząd zabronił czczenia kotów i kociej bogini.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz